Yhdistyksen esittely

Kirkon Hallintovirkamiehet ry. on keskusjärjestöihin kuulumaton seurakuntien hallinnon, talouden ja kiinteistötoimen johtavassa tai itsenäisessä asemassa olevien henkilöiden koulutus- ja edunvalvontajärjestö. Vuosi 2021 on yhdistyksen 74. toimintavuosi. Yhdistys toteuttaa toiminnassaan seuraavia tavoitteita:

  • koulutuksen järjestäminen jäsenistön ammattitaidon ja pätevyyden ylläpitämiseksi ja kehittämiseksi
  • jäsenten yhteenkuuluvuuden ja yhteishengen lujittaminen
  • edunvalvonnan hoitaminen siten, että jäsenistön ansiotaso ja sen säilyminen voidaan taata yleisen ansiotason kehityksen mukaisesti
  • jäsenistön loma- ja virkistystoiminnan tukeminen.

Yhdistyksen jäsenmäärä on tällä hetkellä 278, joista virassa olevia on 198 ja eläkeläisiä 80.

Kirkon Hallintovirkamiehet ry järjestää vuosittain kahdet koulutuspäivät, joissa pureudutaan seurakuntahallinnon ajankohtaisiin ja tärkeisiin aiheisiin. Koulutuspäivät ovat avoimet kaikille kiinnostuneille.
 Katso tulevien koulutuspäivien ajankohdat ja paikkakunnat.

Yhdistyksen hallinto


Vuosikokoukset

Yhdistyksen vuosikokoukset pidetään kevään ja syksyn koulutuspäivien yhteydessä.


Hallitus

Vuonna 2021 yhdistyksen hallitukseen kuuluvat seuraavat henkilöt:

Puheenjohtaja Tapio Yliluoma, Vihti, tapio.yliluoma@evl.fi

Varapuheenjohtaja Pasi Mäkelä, Lahti, pasi.makela@evl.fi

muut jäsenet:

Marika Ahola, Lieto, marika.ahola@evl.fi

Kati Hannula, Ranua, kati.hannula@evl.fi

Sari Mankinen, Porvoo, sari.mankinen@evl.fi

Tommi Mäki, Joensuu, tommi.maki@evl.fi

Karolina Puuska, Hämeenkyrö, karolina.puuska@evl.fi  


Maria Satalahti, sihteeri
p. 050 3363832
kihv.ry@kolumbus.fi 
maria.satalahti@evl.fi

Yhdistyksen säännöt

Yhdistyksen historiikki